Jste zde

Rozhovor pro Právo

Jan Hamáček v rozhovoru pro Právo mluvil o jednáních s ANO o případné vládní spolupráci.

ČSSD by se měla vlády raději účastnit než ji jen tolerovat, řekl v rozhovoru pro Právo nový předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle jeho slov nejsou mezi ním a Andrejem Babiiem žádné osobní animozity.

* Pane předsedo, soc. dem. s ANO hledá programové shody pro vládu. Ale proč, když vám spolupráci nakonec možná shodí celostranické referendum? Nebude to ztráta času?

Určitě ne. Kromě toho, že sjezd ČSSD zvolil část nového vedení, tak ho pověřil vyjednáváním s vítězem voleb, tedy s hnutím ANO. Je logické, že začínáme diskusí o programu. Protože pokud máme pokročit dál, tak musíme být schopni najít programovou shodu.

* Ale usnesení sjezdu říká, že trestně stíhaná osoba ve vládě, tedy premiér Andrej Babiš, je „zásadní problém“. A hnutí ANO říká, že neustoupí a kandidátem na premiéra bude pouze Babiš.

My jsme na prvním jednání personálie neřešili. Neřešili jsme žádná křesla, žádné ministerské posty. Pouze jsme informovali pana předsedu hnutí ANO o tom, že takové usnesení máme. Pokud se ukáže, že existuje programová shoda, tak se posuneme dále. A to je ten moment, kdy bychom začali řešit personálie.

* A v tu chvíli vám hnutí ANO řekne, že Babiš zůstane premiérem. Takže co dál?

V této fázi rozhodně nejsme a nějakou dobu to hledání programové shody bude trvat. Já bych nepředjímal. Pokud se někdo chce dohodnout, musí být připraven dělat kompromisy. To platí pro všechny účastníky jednání.
(Pokračování na str. 11)

(Pokračování ze str. 1)
Vyjednávat o vládě neznamená do vlády vstupovat. Pokud se ukáže, že jednání nejdou správným směrem, že nejsme schopni prosadit programové priority, tak to můžeme ukončit.

* Pokud vám hnutí ANO ustoupí programově, může ČSSD ustoupit z podmínky, že ve vládě nemá sedět trestně stíhaný premiér?

Nechci komentovat, co bude ude za měsíc. Uvidíme, jak ta jednání půjdou. Informoval jsem pana předsedu hnutí ANO, že jsme me předložili do Sněmovny návrh vrh zákona, který opětovně zavádí proplácení prvních tří dnů nemocenské. Já to pokládám za lakmusový papírek, jestli je vůbec nějaká aká shoda možná, protože hnutí nutí ANO mělo k návrhu výhrady. dy. Očekávám, že pokud je vůle se dohodnout, tak bude i vůle podpořit tento návrh.

* A podle toho se ukáže, zda do vlády můžete, či ne?

Je to součást hledání shody. dy. Očekávám, že obě strany budou dou schopny dělat kompromisy.

* Mezi vaše priority patří také zavedení sektorové daně, ně, progresivní zdanění, vyšší daně pro firmy, které mají zisky nad sto miliónů korun. Tohle hle jsou návrhy, proti kterým se ANO v minulosti vymezovalo.

Nechci konkrétně komentovat naše návrhy, protože na nich expertní týmy ještě pracují. Ale obecně shrnu, že soc. dem. je strana, která nehledí jen na výdajovou stránku rozpočtu, ale i na příjmovou stránku. Musíme se na ni podívat, pokud chceme zachovat kvalitu veřejných služeb, zvyšovat důchody, pokud chceme zvedat platy učitelů a zaměstnanců ve státní správě, pokud chceme být konkurenceschopní. Já jsem teď zaznamenal, že jeden z nákupních řetězců nabízí prodavačkám podstatně větší platy, než jsou platy učitelů. Navrhli jsme několik opatření, která jsou k diskusi.

* A proč jste si to neprosadili v minulém funkčním období Sněmovny, kdy jste měli nejsilnější stranu? Proč si věříte, že se vám to podaří s pouhými 15 poslanci?

Byli proti tomu naši koaliční partneři a nebyli ochotní dělat kompromisy. Pokud hnutí ANO má zájem o spolupráci s ČSSD, dělat je musí. Pokud zájem nemá a má jinou alternativu, tak s tím nebudeme moci nic dělat a zůstaneme v opozici. Ta možnost tady je, koalice ANO, SPD a KSČM velmi rychle ustavila Sněmovnu, takže je funkční. Pokud bude chtít ANO postavit tuto koalici, tak tomu ČSSD nemůže zabránit. Ale vzhledem k tomu, že dosud tady tato koalice není, tak předpokládám, že to není priorita hnutí ANO a chce spolupracovat s někým jiným.

* Vaše návrhy se dotknou i firem Andreje Babiše, které uložil do svěřenského fondu. Opravdu čekáte, že vám na ně kývne?

Přečetl jsem si knihu Andreje Babiše a doufám, že chce dát přednost svým politickým vizím před svými obchodními zájmy. To by jako předseda vlády a politické strany měl dělat. Pokud mu jde o Českou republiku a o občany, tak by měl souhlasit s opatřeními, která umožní zvýšit jejich životní standard, a neměl by se ohlížet na své obchodní zájmy.

* A může tedy ČSSD ustoupit z požadavku, aby Babiš neseděl ve vládě, výměnou za sektorovou a progresivní daň?

Vy po mně chcete, abych komentoval něco, co není na stole, a současně abych odhaloval náš postup ve vyjednávání. Tak se to nedělá. Jsme na začátku. Pokud máme vyjednávat, tak potřebujeme čas, prostor a nemůžeme každý náš krok komentovat v médiích.

* Pokud by Babiš ve vládě neseděl, stejně by ji zřejmě z pozadí ovlivňoval. Není tedy jeho účast nakonec čistší řešení?

Trestně stíhaný politik ve vládě je zásadní problém, nerozšiřovali jsme to na výkon poslaneckého mandátu atd. Výhrada platí k účasti ve vládě.

* Platí, že jednáte o přímé účasti ve vládě?

Ano.

* Odmítáte tedy návrh prezidenta Miloše Zemana, že by, y ČSSD mohla obsadit posty náměstků náměstků a podporovat vládu?

Společně s Jiřím Zimolou máme s panem prezidentem schůzku v úterý. Jedno z témat, které s ním chci probrat, je, abychom si dovysvětlili návrh, který padl na sjezdu. Mám pár otázek, které chci panu prezidentovi položit. On řekl, abychom tolerovali menšinovou vládu ANO výměnou za vliv ve vládě prostřednictvím náměstků. Pokud znám dobře služební zákon, jediná možnost je nominovat soc. demokraty na pozice politických náměstků. Což jsou titíž političtí náměstci, o kterých pan prezident před pár měsíci řekl, že jsou zbyteční. Proto bych se s ním chtěl pobavit o tom, kde by byla ta výhoda pro soc. dem.

* A co říkáte na návrh Babiše, že by ČSSD nominovala do vlády experty?

Pokud se bavíme o toleranci menšinové vlády, nebo přímé účasti, tak vidím větší výhody pro ČSSD v tom, být přímo ve vládě. Protože tolerance menšinové vládě znamená bianko šek novému premiérovi. Vláda má spoustu pravomocí – a předvádí to v posledních dnech – přímo ve své působnosti bez kontrolní role parlamentu, tudíž tam nevidím přidanou hodnotu pro ČSSD. Což přímá účast ve vládě odstraňuje. Navíc velkou výhodu vidím v tom, že by přibyly tváře ČSSD, které by voličům vysvětlovaly náš program. Kdo to bude, to je příliš daleko.

* To znamená, že byste chtěli ve vládě straníky?

Určitě, pokud ČSSD někoho někam nominuje, tak bude stát o to, aby byl soc. demokratem a vystupoval za ČSSD.

* Čili nestranické experty odmítáte.

My máme skoro 20 tisíc členů a celou řadu expertů v rámci soc. dem., nechci ale omezovat tu skupinu. Stál bych však o to, pokud bychom se do této fáze dostali, aby to byli lidé, kteří budou dalšími tvářemi ČSSD.

* Jako předseda strany byste měl také sedět ve vládě?

Nevyjednávám vládní spolupráci pro sebe ani pro své blízké, ale pro ČSSD. Jestli budu, nebo nebudu ve vládě, neřeším.

* Vy jste před sjezdem řekl, že by ČSSD při případném jednání o vládě měla trvat na resortech, které jsou podstatné pro její programové priority. Chápu to správně, že jste tím myslel např. ministerstva práce a zdravotnictví?

Nemáme konkrétní seznam resortů. Smyslem existence každé politické strany je prosazování programu. A k tomu potřebujeme nástroje, které nám to umožní. Chceme prosazovat náš program a bránit experimentům, o kterých hovoří ANO, např. navyšování spoluúčasti pacientů.

* Požadavky, které předložil bývalý první místopředseda Milan Chovanec, že by ANO nemělo sedět na vnitru, financích a spravedlnosti, už neplatí?

Pokud se dostaneme k debatě o resortech, tak se určitě budeme ptát, jak chce ANO řešit otázku trestního stíhání a ty otazníky, které jsou spojeny s možným ovlivňováním celého případu. To je daleko před námi.

* Pokud by ANO ustoupilo a Babiš by z vlády odešel, neotevřela by se tím cesta do vlády např. pro ODS, kterou ANO po volbách preferovalo?

Ano, ale proto také nejdříve hovoříme o programu. Je to příležitost pro ČSSD. V nejhorším případě se vrátíme do bodu nula, tedy do opozice.

* Někteří vaši kolegové z ČSSD, kteří seděli ve vládě s Babišem, už hnutí ANO jako partnerovi nevěří, obávají se, že vás jen využije a před dalšími volbami pošpiní.

Mám jistou výhodu, že nejsem zatížen zkušeností z minulé vlády. Mezi mnou a předsedou ANO nejsou žádné osobní animozity. Nic jsme si neudělali, takže jsme schopni se spolu bavit otevřeně.

* Miloš Zeman řekl, že dá Babišovi na sestavení vlády čas do léta. Není to příliš dlouhá doba na to, že Česká republika nebude mít vládu s důvěrou?

Bylo by ideální, kdybychom vládu s důvěrou měli, ale ukazuje se, že jednání nejsou jednoduchá. V Německu vyjednávají dvě největší strany a trvá to sedm měsíců. Jsou to strany, které nejsou zatíženy nějakými jinými problémy než programovými. Čas bude potřeba. Je pravda, že dost času se ztratilo tím, že hnutí ANO v prvním pokusu nevyjednávalo o většinové vládě, ono chtělo mít svou menšinovou vládu v úřadě okamžitě. Až nyní začínají seriózněji jednat.

* Platí, že výsledek jednání předložíte celé členské základně? Nespokojíte se nakonec jen s posvěcením od delegátů sjezdu 7. dubna?

Já jsem slíbil, že o tom, zda akceptovat finální nabídku, rozhodne celá členská základna. Pokládám to za férové, je to nejvíc demokratické, jak to jen může být, protože rozhodnou všichni členové. Současně je to rozhodnutí, které soc. dem. ovlivní na léta dopředu, a toto rozhodnutí si nemůže osobovat žádný jiný orgán ani sjezd.

* Nezbavujete se tím jako předseda jen vlastní odpovědnosti?

Každá politická strana se skládá ze členů. Vrcholem demokracie je zapojit do toho všechny. Úkolem vedení je vést ta jednání a dát členské základně doporučení.

* Jak byste zabránili v koalici s hnutím ANO, aby nemohlo ČSSD v případě potřeby obcházet a prohlasovat zákony s SPD?

Řekli jsme, že pokud se máme dohodnout, tak součástí dohody musejí být mechanismy, které tomuto zamezí. Samozřejmě je to i o vzájemné důvěře. Pokud bychom měli jít do nějakého projektu společně, tak bychom si měli alespoň v základu věřit. Ale kdo je připraven, není překvapen.

* Podpora menšinové vlády p vl ANO a ČSSD od komunistů komun by vám nevadila?

Uvidí se, jaké budou bu další alternativy. Ale zatím se KSČM jeví jako jediná strana, která je kter ochotná o takové věci uvažovat. Zaznamenal jsem aktivitu kolegů STA z hnutí STAN, uvidí se, jak se k tomu to postaví další demokratické strany. Já bych to neuzavíral.

* A ČSSD nevadí spolupráce s komunisty? V roce 1995 jste si s nimi zakázali vládní spolupráci v bohumínském usnesení.

To nám zapovídá přímou spolupráci s KSČM ve vládě. Pokud by to měla být taková alternativa, tak nás čeká velmi těžká debata s KSČM na téma zahraniční a bezpečnostní politiky. Tam jsou naše názory zásadně odlišné.

* Proč vám nevadí KSČM, ale SPD Tomia Okamury ano?

SPD je s ČSSD programově naprosto nekompatibilní. Pokládám ji za stranu krajně pravicovou. Slyšeli jsme některé výroky představitelů SPD, např. pana Roznera o „pseudokoncentráku“ v Letech, to je naprosto nepřijatelné. Já si neumím představit, že bychom s nimi spolupracovali.

* Komunisté předložili návrh, který by zdanil náhrady za církevní restituce. Podpoříte ho?

Jsme připraveni zákon propustit do dalšího čtení a debatovat o tom, zda je řešení, jak je navrženo, ideální. Já bych stál o diskusi s církvemi, které v rozporu s tím, co slíbily, nárokují pozemky po obcích a krajích, to pokládám za nefér. Stojím o debatu, aby církve od těch žalob ustoupily. Obecně platí, že způsob výpočtu náhrad je diskutabilní a zdanění je adekvátní reakcí.

* Pokud by návrh KSČM neprošel, předložíte vlastní? Budete se tohoto tématu držet?

Předpokládám, že najdeme shodu na návrhu, který je v Poslanecké sněmovně. Není cílem, aby každá strana předkládala svůj vlastní návrh.

* Co se návrhu na progresivní zdanění týče, budete se držet toho, který předložila ČSSD loni na jaře, jenž více zdaní příjmy nad 50 tisíc korun?

Nechci hovořit o konkrétních částkách. Pro nás je prioritou diskuse o sektorové dani. Pak se můžeme podívat na to, jak se firmy s většími zisky mohou více podílet na rozvoji České republiky. Zapojil bych do toho i debatu o investičních pobídkách. Dnes máme firmy, které dostávají masivní podporu od státu, a otázka je, jestli by část toho neměly vracet investicemi do místa, kde působí, např. do kultury nebo do sportu.

* V poslaneckém klubu je řada těch, kterým se spolupráce s Babišem nelíbí. Můžete se spolehnout na jejich případnou podporu?

Předpokládám, že pokud všichni členové ČSSD dojdou k nějakému závěru, tak ho potom poslanci budou respektovat.

* Stejně jako senátorský klub, který prosazuje jít do opozice?

Jsem v úzkém kontaktu se senátorským klubem, průběžně je informuji o tom, jak probíhají jednání.

* Ve volbě předsedy jste získal 272 hlasů, kvorum na sjezdu bylo 264. Cítíte to jako silný mandát?

Vzhledem k tomu, že kandidovalo sedm kandidátů a byl jsem zvolen v první volbě, tak to pokládám za úspěch. Mohlo to být o dost komplikovanější. Pokládám to za silný mandát.

* Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola řekl, že byste delegátům 7. dubna mohli doporučit tým místopředsedů. Jste s tím zajedno?

Nemyslím, že bychom měli přijít s nějakým seznamem. Ale obecně bychom mohli říci, jak by tým měl fungovat a jak pestrý by měl být. Stál bych o to, aby tam byli zástupci z regionů. Např. pardubický hejtman Martin Netolický je člověk, který by v tom novém vedení mohl být. Jana Fialová, úspěšná radní pro školství v Kraji Vysočina. Tým by měl být vyvážen také z hlediska zastoupení jednotlivých regionů, takže tam patří někdo z Moravy. Debaty se povedou.

* Nezpůsobí barevné vedení nejednotu ČSSD?

V době, kdy spolu oba proudy diskutovaly, soc. dem. vítězila. Potom byl jeden proud zatlačen do pozadí, měl pocit, že se na jeho názor nehledí, tak se ta diskuse vedla jinak, přes média a různé platformy. Dnes Jiří Zimola jako představitel tradičního proudu sedí ve vedení ČSSD. Já se řadím spíš ke středovému proudu, ale komunikace nám funguje bezvadně, žádný problém jsme neobjevili. Já se debaty a barevného vedení nebojím.

* Byl jste členem vedení, které škrtlo Zimolu z kandidátky do Sněmovny kvůli kauze chalupy na Lipně. Zimola byl také výrazným kritikem bývalého vedení. Není tedy z této doby mezi vámi zaděláno na problémy?

Ne. Já jsem už před sjezdem říkal, že si spolupráci s Jirkou Zimolou umím představit. Tak to zaznamenal i sjezd. Nám spolupráce funguje, nemáme spolu problémy a lidsky spolu vyjdeme.

Další články

Tiscali.cz: Rozhovor nejen o živnostnících

Nejen o tom, co ČSSD udělal pro živnostníky, ale i o ČSSD a o aktuální situaci mluvil Jan Hamáček v rozhovoru pro tiscali.cz. K přečtení je zde.

Jan Hamáček přijal delegaci z Buzuluku i válečné veterány

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček přijal ve Sněmovně delegaci z ruského Buzuluku vedenou prvním zástupcem starosty města Michailem Vitaljevičem Bogatyrevem. Delegaci doprovázeli veteráni druhé světové války a jejich potomci.

Jan Hamáček s Kateřinou Valachovou česali chmel i soutěžili v pití piva

Poslední nesklizené šišky chmele dnes očesali v proslulém nymburském pivovaru předseda Sněmovny Jan Hamáček a exministryně školství Kateřina Valachová (oba ČSSD).