Jste zde

Rozhovor pro info.cz

V rozhovoru pro info.cz mluvil Jan Hamáček o hledání řešení současného politického patu potom, co se hnutí ANO neúspěšně pokusilo sestavit menšinovou vládu. O postoji ČSSD rozhodne sjezd a členská základna.

Text rozhovoru:

 Hamáček jedná s ANO: Snad to myslí vážně. Vláda s KDU-ČSL nebo KSČM? Obojí je možné

První pokus o sestavení vlády Andreje Babiše s důvěrou je historií. Hned dneska hnutí ANO rozjíždí sérii schůzek k pokusu druhému. Jako první se zástupci nejsilnější sněmovní strany setkají s vedením ČSSD. Místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček věří, že to tentokrát myslí Andrej Babiš vážně a očekává, že obě formace ustaví odborné týmy, které začnou vyjednávat o programovém průniku obou stran. Pokud jde o většinu ve sněmovně, umí si představit, že její součástí budou lidovci i komunisté. „Obě varianty jsou možné,“ řekl Hamáček exkluzivně pro INFO.CZ.

Odpoledne máte schůzku se zástupci hnutí ANO. S čím na ní půjdete?

Půjde o první schůzku, která vznikla z iniciativy hnutí ANO. To znamená, že my jsme na tu schůzku byli pozváni a pokládáme za slušnost takové pozvání neodmítnout. Předpokládám, že půjde o první schůzku seriozního vyjednávání, protože v tom prvním pokuse o složení vlády hnutí ANO ve skutečnosti neusilovalo o většinovou koaliční vládu. Spíše se jednalo o to, aby se ANO dostalo co nejrychleji ke jmenování menšinové vlády.

Dále čekám, že na této první schůzce budeme řešit ty nejzákladnější otázky. Tedy zda si dokážeme představit, že budeme jednat dlouhodobě a seriózně. Osobně bych preferoval model podobný tomu německému. To znamená, že pokud bychom se shodli, že jsme schopni vést tzv. sondážní rozhovory o našich programech a programovém průniku obou stran, mohlo by to být základním výstupem dnešní schůzky.

Lubomír Zaorálek minulý týden ve sněmovně při jednání o důvěře Andreje Babiše kritizoval za to, že to byla jen jakási hra, kterou nikdo nemyslel vážně. Co musí Andrej Babiš protentokrát dělat jinak, aby jeho druhá vláda uspěla?

Musí to být seriózní a pravděpodobně celkem dlouhý proces. Protože pokud budeme skutečně vážně diskutovat program, tak musí vzniknout na obou stranách odborné týmy, které spolu povedou jednání o jednotlivých programových oblastech. Pokud se nepletu, tak v Německu to byly stovky a stovky hodin, které musely tyto týmy odpracovat, což se samozřejmě v tom prvním pokusu ani zdaleka neodehrálo. Takže očekávám, že povedeme důkladnou a seriózní debatu, že k ní je hnutí ANO připraveno a že počítá s tím, že nás v takovém případě čeká dlouhá práce.

Připomenout musím také to, že čeká sociální demokracii sjezd a my nemůžeme pominout naší členskou základnu. Očekávám proto, že se sjezd k vyjednávání s hnutím ANO vyjádří. Pokud by jednání bylo hladké a rychlé, což nepředpokládám, může se sjezd už vyjádřit k výsledkům sondážních rozhovorů, anebo by měl aspoň – a to doufám, že určitě udělá – novému vedení sociální demokracie stanovit nějaké mantinely.

Již minulý týden ČSSD zveřejnila tiskové prohlášení, ve kterém jste konstatovali, že se za jistých podmínek jste ochotni účastnit vyjednávání o vládě s hnutím ANO. Opakovaně jste také trvali na tom, že v takové vládě nemůže sedět trestně stíhaný politik. Platí pořád tato podmínka?

Ano. To jsme říkali od začátku a nic na tomto stanovisku neměníme.

Do sjezdu ČSSD zbývá měsíc. Jaká je teď atmosféra ve straně?

Atmosféra je předsjezdová, konají se okresní konference, zítra bude také první krajská, a to v Moravskoslezském kraji, padají nominace do vedení, probíhá diskuse. A i na všech těchto konferencích se vedou debaty o tom, zda máme či nemáme vyjednávat o vládě, celý ten proces je jakýsi předstupeň debaty, která nás čeká na sjezdu. Zkrátka řečeno: strana debatuje o programu, o naší povolební pozici i o personáliích.

Kromě sjezdu do hry o vládě může zásadně promluvit také výsledek druhého kola prezidentských voleb. Co čekáte v případě vítězství Miloše Zemana a co v případě vítězství Jiřího Drahoše?

Určitě výsledek prezidentských voleb může ovlivnit podobu budoucí vlády. Já znám názor Miloše Zemana, který ho ostatně prezentoval, minimálně v jeho základních konturách. Neznám ale názor Jiřího Drahoše, tudíž nemohu dopředu říct, co by znamenalo pro vznik vlády jeho zvolení na Hrad. Ale je jisté, že ať už bude zvolen kterýkoli z nich, zásadně to ovlivní politickou situaci a tedy i vznik vlády.

Sice hodně předbíháme. Ptám se na to ale proto, že pokud by vznikla aliance složená z ČSSD a ANO, stále by vám to nedalo většinu ve sněmovně. Nejspíš byste se proto rozhodovali mezi dvěma variantami: buď přizvat k vyjednávání lidovce, což by znamenalo vznik vlády na půdorysu Sobotkova kabinetu, anebo se spoléhat na KSČM s tím, že by vznikla menšinová vláda ANO a ČSSD s jejich podporou. Jak byste obě varianty okomentoval?

Obě varianty bych okomentoval jako možné. Zároveň je vale třeba říct, že nejsou jediné. I pan prezident, když byl minulý týden ve sněmovně, jich zmínil víc. Matematicky samozřejmě obě dvě vámi zmíněné varianty vychází, ale těžko teď na začátku vyjednávání cokoli komentovat. Zůstal bych o toho, že bych řekl, že to jsou možné varianty.

 

Původní rozhovor najdete i zde.

Další články

Jan Hamáček pro Deník: Stojím o to, aby ČSSD byla silná, sjednocená a sebevědomá

O sjezdu a možných variantách sestavování vlády je rozhovor pro Deníky.

Návštěva Kolínska: VÚŽ a obchodní akademie

Návštěva Kolínska zahrnovala prohlídku Výzkumného ústavu železničního v Cerhenicích a debatu se studenty Obchodní akademie, kterou jsem absolvoval ráno. 

Na Svatováclavských slavnostech a na dechovce

Svatováclavské slavnosti v Louňovicích pod Blaníkem, Den prevence či uctění památky prvorepublikového premiéra Jana Malypetra a dechovky v Dobříši se včera zúčastnili  Jan Hamáček a Kateřina Valachová v sobotu 23. září.  Někde spolu, někde zvlášť.