Jste zde

Buď budeme ve vládě, anebo v opozici

První místopředseda sněmovny a nový šéf ČSSD Jan Hamáček považuje jednání s hnutím ANO za příležitost. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny. V této fázi jsou na řadě programové shody.

Rozštěpení poslaneckého klubu ČSSD v případě dohody o vzniku vlády s účastí ČSSD Jan Hamáček nepředpokládá. Pokud členové strany ve vnitrostranickém hlasování takovou dohodu schválí, předseda strany očekává, že to poslanecký klub bude respektovat.

* LN Jaká je atmosféra ve straně, když srovnáte situaci před a po sjezdu?

Situace v sociální demokracii se prozatím uklidnila, nové vedení teď může stranu začít vracet do formy. Ale čeká nás strašně moc práce a času máme strašně málo. Promě sjezd splnil očekávání, ve svém projevu jsem vyzýval, aby se oba proudy ve straně spojily. Volba mé osoby je podle mého signálem, že strana má zájem se sjednotit, a volba Jiřího Zimoly (statutárního místopředsedy – pozn. red.) to jenom potvrdila, protože on je viditelným představitelem toho tradičního proudu. Těším se na spolupráci s ním, komunikujeme spolu a děláme všechno pro to, abychom ČSSD posunuli dopředu, a samozřejmě čekáme na pokračování sjezdu, který dovolí kompletní vedení.

* LN V období do pokračování sjezdu bude důležité, kam se pohnou jednání o vládě. Vy jste na sjezdu prosadil měkčí variantu usnesení, která přímo nevylučuje vládní spolupráci s trestně stíhanou osobou. Jaké jsou vaše cíle, co si přejete říci straníkům, až se zase sejdete?

Ideální varianta je, že se zásadně posuneme ve vyjednávání s ANOa dalšími partnery. Sjezd stanovil jasné podmínky pro zahájení těch jednání a já jsem rád, že delegáti rozhodli, že chceme jednat, to jsem i navrhoval. Druhá alternativa by byla říci, že zůstáváme rovnou v opozici, že jednat nebudeme. Já jsem byl pro jednání, protože mám pocit, že je to pro sociální demokracii příležitost. Zahájení jednání ale automaticky neznamená vstup do vlády. Pokud nebudeme schopni prosadit naše programové priority, pak ve vládě nebudeme.

* LN Je ve vaší ideální variantě vláda bez Andreje Babiše?

Sjezd jasně řekl, že účast obviněného politika ve vládě je zásadní problém, vyzvali jsme hnutí ANO, aby takové lidi do vlády nenavrhovali. Je to věc, se kterou jdeme na jednání.

* LN Jedno kolo už máte za sebou. Řekli jste, že nyní se budete bavit o programu, nikoliv personáliích. Co když se dohodnete na programu a premiér v demisi řekne, že chce být ve vládě? Nebylo by pak sebevraždou pro vaši stranu, kdyby z jednání odstoupila? ANO by totiž mohlo prosazovat váš program, ale bez vás...

Nebylo by rozumné přes média odkrývat celou naši vyjednávací taktiku, se kterou do jednání společně s Jirkou Zimolou jdeme. Nejdříve je potřeba si vyříkat, jestli v programové rovině jsme spolu vůbec schopni spolupracovat. Hnutí ANO například říká, že chce navyšovat důchody, to je pro sociální demokracii priorita, a jsme v tom tedy ve shodě. V minulé koaliční vládě ale nebyli ministři z hnutí ANO vždy nakloněni navyšování důchodů. Pokud ale opravdu platí, že chtějí důchody zvedat, pro ČSSD je to příležitost, jak pomoci důchodcům. A proto je důležité, aby ČSSD ve vládě byla přímo zastoupena, to je ta nejspolehlivější pojistka, že naše programové priority budou prosazeny. Pokud se dohodneme, pak je tu ale jedna zásadní věc, totiž že o tom, zda za dohodnutých podmínek do vlády vstoupíme, rozhodne členská základna ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Přes to nejede vlak.

* LN Dokážete si reálně představit, že se něco takového může stát? Už je čtyři měsíce po volbách.

To je, ale reálná jednání začínají až teď. První kolo byla jednání pouze pro forma, hnutí ANO seriózně nejednalo, hlavním cílem pokusu bylo ustavit menšinovou vládu. Ve chvíli, kdy pokus získat ve sněmovně důvěru ztroskotal, se teprve začalo seriózně hovořit. Ze strany ANO vůči sociální demokracii byla jednání velmi rychle zastavena a čekalo se na sjezd.

* LN Hlavní brzda celého procesu je osoba Babiše, to se shodneme?

Shodneme a já věřím, že to takto pochopí i hnutí ANO.

* LN Předmětem kompromisu by mohlo být i ustoupení od podmínky neúčasti obviněných osob?

Nechci předbíhat, je jisté, že jednání nebudou jednoduchá. Vstupujeme do nich sebevědomě, je nám jasné, že pokud by hnutí ANO chtělo ustavit vládu na půdorysu jich, KSČM a SPD, má k tomu možnost, ta koalice už ukázala svoji funkčnost během ustavení Poslanecké sněmovny. Vzhledem ktomu, že taková vláda tu není, usuzuji, že ANO ji nechce a preferuje jinou cestu. Pak by alemělo respektovat pozice potenciálních partnerů.

* LN Když jsme spolu mluvili před sjezdem, uvedl jste, že kdyby hrozilo naplnění vlády ANO opřené o KSČM s SPD, umíte si představit, že by ČSSD zkusila situaci zachránit a volila ze dvou zel to menší. Tedy raději stíhaný Babiš opřený o demokratické strany než stíhaný Babiš s podporou extremistů.

To jsou možné scénáře, zatím nejsou na stole. Nechci o nich nyní spekulovat a znovu říkám: pokud ANO chce postavit koalici s SPD a KSČM, mohou to udělat zítra a sociální demokracie nebude mít šanci tomu zabránit. Pokud ANO takovou vládu nechce, my jsme připraveni. A ještě jednu věc zopakuji: o naší účasti ve vládě za vyjednaných podmínek nakonec rozhodne členská základna ČSSD.

* LN Kdyby vám Babiš řekl, já v té vládě prostě budu, prásknete mu dveřmi?

Rozhodně nebudeme práskat dveřmi. Budeme diskutovat, a pokud se ukáže, že jednání nikam nevedou, můžeme je kdykoliv ukončit. Uvidíme, jak k tomu přistoupí hnutí ANO.

* LN Jaká je nálada v členské základně? Milan Chovanec, neúspěšný kandidát na předsedu ČSSD, vystupoval rázně proti vládě s Babišem, kdežto vy i Zimola jste byli pro vládu s hnutím ANO.

Když se podíváme na výsledky sjezdu, alternativa nejednat a jít rovnou do opozice, personifikovaná Milanem Chovancem, dostala něco málo přes sto hlasů a alternativa jednat zvítězila. Současně ale máme s některými věcmi zásadní problém.

* LN Co vám na Babišovi vadí víc? Že je trestně stíhaný, nebo že je vedený jako agent StB?

Obojí je problém, nicméně o tom, že Andrej Babiš nemá čisté lustrační osvědčení, jsme věděli, už když jsme s ním vstupovali do vlády poprvé pod premiérem Bohuslavem Sobotkou, ani tehdy ho nebyl schopen předložit. Ačkoliv to všichni věděli, vláda jinak postavit nešla, osvědčení po něm tedy nikdo nežádal. V takové situaci už byl ministrem, takže za větší komplikaci považuji trestní stíhání.

* LN Na sjezdu ČSSD vystoupil Miloš Zeman a mimo jiné řekl, že pobyt v opozici by podle něj byl pro stranu likvidační a přinesl by jí pád pod pět procent.

Na to jsem také upozorňoval. Velmi poctivě a otevřeně jsem delegátům sdělil svůj názor na působení v opozici amožnost účastnit se na vládě. Na opozici pokládám za hlavní problém to, že kdybychom byli v opozici vůči menšinové vládě hnutí ANO, nemohli bychom být totální opozicí, jelikož hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program. Velmi často bychom byli nuceni hlasovat s vládou, což by nás odlišovalo od pravicové opozice, ale současně by nás voliči vnímali jako součást jednoho pytle s TOP 09 aODS. Pro našeho voliče by naše pozice pak mohla být velmi nečitelná.

* LN Zeman také doporučil, aby ČSSD vládu jen tolerovala výměnou za náměstky.

To je věc, o které bych s Milošem Zemanem rád mluvil, protože s ním v tomto směru nesouhlasím. Obecně zastávám názor, že tolerance menšinové vlády znamená vystavení bianko šeku. Jakmile ta vláda získá důvěru, celou řadu věcí řeší na úrovni exekutivy, to znamená sama bez vlivu parlamentu. Nerozumím tomu, jak to pan prezident s požadavky na náměstky ministrů myslel. Ze své definice a vzhledem ke služebnímu zákonu by to museli být političtí náměstci, odborné náměstky není možné politicky nominovat. A pamatuji si výroky pana prezidenta, v nichž politické náměstky označil de facto za zbytečné.

* LN Babiš zmínil, že by konstrukce vlády mohla stát jako menšinový kabinet hnutí ANO, v němž by byli politici z ČSSD, ale bez koalice.

Objeví se ještě celá řada variant, více či méně realistických, ale já bych nerad komentoval každý nápad, který se objeví ve sdělovacích prostředcích. Nemá cenu, abychom se vzájemně překvapovali prostřednictvím novin s tím, jak všelijak by to mohlo být. Ale můj postoj je takový, že buď budeme ve vládě, anebo v opozici.

* LN Jaké resorty byste si přál vyjednat pro ČSSD? S ohledem na programové cíle strany.

Nechci hovořit o konkrétních resortech, takhle daleko určitě nejsme. Obecně chci říci, že pokud bychom se tak daleko dostali, musí to být ministerstva, která nám umožní prosazovat náš volební program. Hodně se spekulovalo o tom, že já mám zájem o ministerstvo obrany. Jakkoli vnímám jeho důležitost pro bezpečnost státu, z hlediska prosazování sociálnědemokratického programu rozhodně není prioritou.

* LN Kdyby se rýsovalo, že vznikne vláda s účastí ČSSD, můžete vyloučit rozštěpení poslaneckého klubu?

Vycházím z toho, že klíčovým momentem je vnitrostranické hlasování, tam budou mít všichni členové možnost se vyjádřit, co člen, to hlas. Pokud členové dohodu schválí, očekávám, že to poslanecký klub bude respektovat.

* LN Má ČSSD ještě šanci uspět v boji o voliče proti populistickým stranám?

Hnutí ANO velmi umně manévruje, není programově ukotveno. Celá řada voličů ANO z roku 2013 hnutí už loni nevolila, protože se ANO zásadně posunulo doleva. Tehdy působilo jako středopravý projekt, nyní je středolevý. I podle našich analýz velká část voličů ČSSD a KSČM přešla k hnutí ANO. Součástí naší strategie do budoucna bude přesvědčit právě ty voliče, kteří odešli, že u nás mají jistotu, jsme předvídatelní, zatímcou ANO nevědí, jestli se za rok zase nevrátí do středopravých pozic a nenechá levicové voliče na holičkách. To ČSSD nikdy neudělá.

* LN Ale podíváme-li se na ANO, SPD, Piráty, berou vám některá témata. Co s tím chcete dělat?

Hnutí ANO pro středové voliče zatím nic moc neudělalo, pouze slibovalo. Piráti o účasti ve vládě, kde by mohli pro voliče něco udělat, nechtějí ani jednat, těžko tak mohou v opozici svoje témata přetavit v konkrétní činy. My náš program chceme opravdu prosazovat a realizovat. Věřím, že činy, pokud budou dobře komunikované, jsou více než témata psaná do šuplíku.

* LN Preference hnutí ANO ale rostou.

Lidé mají nějaká očekávání a zatím věří tomu, co ANO říká. Otázka je, jestli to splní. Pokud řada seniorů odešla od ČSSD k hnutí ANO, jsem zvědav, jak ANO splní sliby o navyšování důchodů. Jak jsem již říkal, v pozici ministra financí byl Babiš proti navyšování důchodů. Byly tady sliby, že od 1. ledna důchody stoupnou, žádný takový zákon ve sněmovně není a máme konec února. Budeme velmi pečlivě sledovat, jak hnutí ANO plní svoje sliby. Některé ani splnitelné nejsou, protože ANO se zásadně odmítá podívat na příjmovou stránku rozpočtu. Upozorňoval jsem na to, že odsud odtékají stovky miliard do zahraničí; kdybychom tu udrželi alespoň část těch peněz,můžeme je použít na starobní penze nebo investice do infrastruktury. Hnutí ANO o tom odmítá diskutovat amě by zajímalo, kde chce na svoje sliby vzít peníze.

Další články

Jan Hamáček: Trestně stíhaný premiér je pro mě problém

V rozhovoru pro Deník kandidát na předsedu ČSSD Jan Hamáček mimo jiné uvádí, že sociální demokracie musí stát na svém, obhajovat své priority a přesvědčit voliče, že má smysl se k ČSSD vrátit.

Buď budeme ve vládě, anebo v opozici

První místopředseda sněmovny a nový šéf ČSSD Jan Hamáček považuje jednání s hnutím ANO za příležitost. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny. V této fázi jsou na řadě programové shody.

Rozhovor pro Deníky

Pokud lidé mají pocit, že se sociální nůžky rozevírají, že silní a bohatí berou více a odklánějí peníze do zahraničí, je naší povinností to řešit. A řešit to lze. I s tím jdeme do jednání o vládě. Jan Hamáček o tom mluví v Denících.