Jste zde

Česko a Slovensko: společně jsme silnější

Společný komentář s předsedou slovenské Národní rady Andrejem Dankem.

Před téměř sto lety jsme založili společný stát Čechů a Slováků. Učinili jsme tak proto, že jsme k sobě měli blízko a také abychom společně měli větší sílu než samostatně. V dnešní integrující se svobodné, bezpečné a prosperující Evropě velmi dobře fungují obě naše země i samostatně.

Myšlenky Masaryka a Štefánika jsou pořád platné, jejich sen o sebeurčení obou našich národů se naplňuje. Je třeba říci, že projekt společného státu byl úspěšný, protože umožnil Slovákům i Čechům národnostní rozvoj. Státoprávní idea a hodnoty zůstávají, jen se nyní naplňují ve dvou státech.

Před dvaceti pěti lety jsme se jako vyspělé, hrdé a svobodné evropské národy rozhodly jít každý svou cestou. Rozešli jsme se klidně, civilizovaně a se slibem, že si zachováme nadstandardní vztahy. To jsme splnili, platí to hlavně ve vzdělávání, obraně, obchodu či kultuře. Ostatně je to přirozené. 

Jako předsedy české Poslanecké sněmovny a slovenské Národní rady nás těší, že máme velmi úzkou spolupráci mezi oběma parlamenty, a to jak na úrovni vedení, tak i na úrovni odborných výborů. Poslanci, jako reprezentanti svých voličů mohou přímo pracovat na udržování a dalším zlepšování vztahů mezi Českem a Slovenskem. Příkladem dobré spolupráce je třeba i naše společná cesta na euroasijský summit v Koreji. Jako předsedové parlamentů jsme díky tomu mohli každý ušetřit polovinu nákladů na cestu. To je model, který by se měl více využívat do budoucna. 

Máme za to, že v zahraniční politice bychom měli spolupracovat daleko více. Jako malé země orientované na export potřebujeme účinnou ekonomickou diplomacii, přičemž není v našich možnostech mít samostatné zastoupení v každé zemi. Jde jistě o odvážnou myšlenku, ale spolupráce by oběma zemím ušetřila prostředky a umožnila rozšířit podporu českých a slovenských firem. 

Užší spolupráce je výhodná i v dalších oblastech. Společné nákupy obranné techniky a společná ochrana vzdušného prostoru ušetří miliardy. Rovněž je výhodné vzájemně podpořit české a slovenské zbrojovky. Společný postup v Evropské unii při posilování role národních parlamentů navazuje na spolupráci vlád a umožňuje nám lépe hájit národní zájmy. Těsná spolupráce je nutná i při řešení příhraničních otázek, jakými jsou zaměstnanost, silniční a železniční tahy, turistika, technologická infrastruktura, či bezpečnost. 

Až si příští rok připomeneme 100 let od založení společného státu, učiníme tak společně. A bude co slavit. Nejen československou historii, ale i současné naprosto skvělé vztahy a společnou budoucnost Česka a Slovenska v integrující se Evropě. Oba parlamenty budou v těchto oslavách jistě hrát svou roli. V Unii Slováci a Češi nežijí vedle sebe, ale spolu. A společně jsme opravdu silnější. 

Andrej Danko 
Předseda Národní rady SR

Jan Hamáček 
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 

Další články

On-line rozhovor pro Aktuálně.cz

Rozhovor pro aktuálně.cz se týkal především doznívající vládní krize, ale také toho, co chce ČSSD ve Středočeském kraji nabídnout voličům v nadcházejících volbách. Přečtěte si ho zde.

V internetové televizi Xavera Veselého - xtv.cz

Rozhovor o všem aktuálním, především ale o blížících se volbách na xtv.cz.

Vodáckou premiéru Kateřiny Valachové jistil zkušenější Jan Hamáček

Flotila devíti loděk s posádkami v oranžových barvách vyrazila v neděli po poledni z nižborského kempu na téměř desetikilometrový úsek Berounky. V jejím čele byla kánoe, kterou vedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a exministryně školství Kateřina Valachová. Nešlo ale jen o vodácký výlet.