Česká armáda je díky výkonům našich vojáků vysoce hodnocena doma i v zahraničí, bohužel jsou tito profesionálové často nuceni používat zastaralou techniku, která pamatuje „nejlepší roky“ Varšavské smlouvy.
S předsedou Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem se Jan Hamáček setkal v Tatrách, část jednání probíhala dokonce přímo na Lomnickém štítě. Mluvilo se o bezpečnosti, o zkušenostech s Eurem nebo se zvyšováním minimální mzdy.
Zástupci Poslanecké sněmovny se se svými slovenskými kolegy bavili také o možnostech sbližování daňových i sociálních systémů v rámci EU nebo o tom, jak se v jednotlivých komorách osvědčily různé změny v jednacích řádech. „Jsem rád, že se nám daří se se slovenskými kolegy pravidelně setkávat. Je to příležitost si vyměnit cenné zkušenosti, kterými jedna nebo druhá země prošla. Se Slováky k sobě máme velmi blízko, a to nejen geograficky a historicky,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.
„Podobná výměna informací a zkušeností je velmi prospěšná pro obě země,“ potvrdil i Andrej Danko, předseda Národní rady SR. Jan Hamáček připomněl, že se svým slovenským protějškem mají velmi dobré osobní vztahy. „Rychlá a otevřená komunikace je prospěšná například pokud jde o jednání na půdě Evropské unie. Můžu říci, že se Slovenskem jsme připraveni se navzájem v řadě věcí podpořit,“ podotkl Jan Hamáček.
Předseda NR SR Andrej Danko i šéf Sněmovny Jan Hamáček mluvili také o tom, jak v příštím roce připomenout 100. výročí od vzniku Československa. V Popradu vybyl čas i na prohlídku moderního fotbalového stadionu a minizápas v trefách na branku - ten skončil remízou 2:2.